MBR30100CTG Schottky Barrier Rectifier Diode – 100V 30A
  • Sale
  • Regular price 4 QAR
Product ID: VT-1409
30+ in stock
The MBR30100CTG is a dual Schottky barrier rectifier diode designed for high-efficiency power conversion and switching applications. It features a 100V reverse voltage rating and 30A average forward current capability with low forward voltage drop for reduced power loss. The device supports high-frequency operation and fast switching performance in power supply and rectification circuits. Built with guardring protection technology and housed in a TO-220 package, it provides reliable thermal performance and stable operation in demanding electronic designs. Ideal for switch-mode power supplies, DC-DC converters, polarity protection, and freewheeling applications.
  • Schottky barrier rectifier structure
  • 100V peak reverse voltage
  • 30A average forward current capability
  • Low forward voltage drop
  • High-frequency switching operation
  • Low power loss design
  • High efficiency rectification
  • Guardring overvoltage protection
  • High surge current capability
  • Dual common cathode configuration
  • TO-220 through-hole package
  • UL 94 V-0 flame retardant epoxy
  • RoHS compliant lead-free finish
  • Moisture Sensitivity Level 1
  • Suitable for power supply applications
  • Low Power Loss, High Efficiency
  • Guardring for Overvoltage Protection
  • Low Forward Voltage Drop And High Frequency Operation
  • Halogen Free Available Upon Request By Adding Suffix "-HF"
  • Epoxy Meets UL 94 V-0 Flammability Rating
  • Moisture Sensitivity Level 1
  • Maximum Recurrent Peak Reverse Voltage 100V
  • Maximum RMS Voltage 70V
  • Maximum DC Blocking Voltage 100V